leopoldov.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Telefónne čísla pre poruchy a havárie Leopoldov

Ekonomika

Slovenskí motoristi si priplatia, zdraželi pohonné hmoty

Najpredávanejší 95-oktánový benzín slovenské čerpacie stanice v siedmom týždni tohto roka ponúkali v priemere za 1,331 eura za liter. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Na slovenských čerpacích staniciach zdraželi takmer všetky pohonné látky. Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu vzrástli minulý týždeň oproti predchádzajúcemu týždňu o 1,14 %, 98-oktánového benzínu o 0,92 %, motorovej nafty o 0,77 % a LPG o 0,35 %. Nezmenili sa len ceny CNG. Najpredávanejší 95-oktánový benzín slovenské čerpacie stanice v siedmom týždni tohto roka ponúkali v priemere za 1,331 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla v priemere 1,536 eura za liter. Liter LPG bol dostupný za priemernú cenu 0,581 eura a motorová nafta stála v priemere 1,173 eura za liter. Cena CNG dosiahla v priemere 1,100 eura za kilogram. Na konci minulého roka stál 95-oktánový benzín v priemere 1,300 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu bola v priemere 1,509 eura za liter. Liter LPG ponúkali čerpačky za priemernú cenu 0,562 eura. Cena motorovej nafty na konci roka 2016 bola na úrovni 1,165 eura za liter. CNG si mohli motoristi zaobstarať za zhruba 1,040 eura za kilogram. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenskí motoristi si priplatia, zdraželi pohonné hmoty

Ceny ropy posilnili, darilo sa aj drahým kovom

Cena zlata výrazne stúpla, a to o 18,10 USD. Cena striebra sa zvýšila o 17 centov.NEW YORK 24. februára (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa vo štvrtok vrátili k rastu. Ľahká americká ropa si pripísala 86 centov, čiže 1,6 percenta a uzavrela na úrovni 54,45 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, zdražela o 61 centov na 56,58 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu posilnila o 2 centy na 1,53 USD za galón a vykurovací olej zdražel o 3 centy na 1,66 USD za galón. Drahým kovom sa vo štvrtok tiež darilo. Cena zlata výrazne stúpla, a to o 18,10 USD, čiže o 1,5 percenta a uzavrela vo výške 1251,40 USD za uncu. Cena striebra sa zvýšila o 17 centov a dosiahla hodnotu 18,12 USD za uncu. (1 EUR = 1,0573 USD) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy posilnili, darilo sa aj drahým kovom

Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu

Transpetrol plánuje do dvoch nových nádrží investovať 40 miliónov eur.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu. V levickom okrese v obci Tupá plánuje vybudovať dve nové nádrže s celkovým objemom 150 tisíc metrov kubických spoločnosť Transpetrol. "Pre zabezpečenie prepravy a skladovania rôznych druhov ropy je potrebné skladovaciu kapacitu zvýšiť," zdôvodnila svoje plány spoločnosť Transpetrol v investičnom zámere, ktoré už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Dve etapy výstavby Nové nádrže postavia v areáli Prečerpávacej stanice Tupá. Do ich výstavby by mala smerovať investícia vo výške 40 miliónov eur. Výstavba bude realizovaná v dvoch etapách. V prvej etape bude postavená nová nádrž na voľnom priestranstve. "V druhej etape budú vybudované nové nádrže odpadových vôd zaolejovaných a požiarnej vody, čo umožní demontáž existujúcich starých nádrží a tým sa uvoľní miesto pre ďalšiu nádrž," dodal slovenský prepravca ropy. Ukončenie druhej etapy výstavby je naplánované na koniec roka 2021. Šesť nádrží v Tupej V Prečerpávacej stanici Tupá sa nachádza šesť nádrží s kapacitou 30 tisíc metrov kubických a dve nádrže s objemom 75 tisíc metrov kubických. Prvé nádrže sú v správe Spoločnosti pre skladovanie, a.s., ktorá zabezpečuje skladovanie ropy pre potreby Štátnych hmotných rezerv. Druhé spravuje Transpetrol. Transpetrol prepravuje a skladuje ropu v Slovenskej republike. Spoločnosť zároveň prevádzkuje slovenskú časť ropovodu Družba. Prepravná kapacita slovenského úseku ropovodu Družba je 20 miliónov ton za rok a jeho dĺžka je 444 kilometrov. Prostredníctvom ministerstva hospodárstva vlastní štát 100 % akcií v Transpetrole. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu

Slovensko pre dvojakú kvalitu potravín iniciovalo summit V4

Cieľom zasadnutia je vyzvať Európsku komisiu na prijatie legislatívy, ktorá by zabránila, aby tie isté výrobky zakúpené v iných krajinách mali rozdielne zloženie.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Slovensko pre problematiku dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie (EÚ) iniciovalo summit premiérov Višegrádskej štvorky (V4). Cieľom zasadnutia je vyzvať Európsku komisiu, aby v čo najkratšom čase prijala legislatívu, ktorá by zabránila, aby tie isté výrobky zakúpené v iných krajinách mali rozdielne zloženie. Uviedol to na dnešnom brífingu predseda vlády SR Robert Fico. Ako ďalej uviedol, na plánovaný mimoriadny summit V4 v Poľsku, ktorý by sa mal konať budúci týždeň, chcú krajiny V4 pozvať aj predstaviteľa Európskej komisie. "Pokiaľ ide o Slovensko, nemôžem vylúčiť, žeby slovenská vláda iniciovala takzvané občianske referendum, občiansku iniciatívu podľa európskych predpisov. Ide o iniciatívu, keď okolo jedného milióna ľudí podpíše petíciu a potom komisia je povinná pristúpiť k legislatívnym prácam," skonštatoval Fico. Dodal, že je potrebné nekompromisne chrániť slovenských spotrebiteľov, aby nevznikali občania prvej a druhej kategórie. Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) v rámci výskumu odobrala vzorky 22 potravín, ktoré sa predávali v maloobchodoch v Bratislave a v rakúskych obciach Kittsee a Hainburg. Z analýzy zistila, že takmer u polovice testovaných výrobkov rovnaké potraviny nadnárodných výrobcov boli v Rakúsku kvalitnejšie ako tie, čo sa predávajú na Slovensku. Najhoršie obstáli sladené nápoje, koreniny, syry, čaje a mäsové výrobky. Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej je dôležité, aby slovenskí občania mali v rámci európskeho jednotného trhu prístup k rovnakým potravinám. Na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva, ktoré sa bude konať 6. marca v rámci maltského predsedníctva Rady Európy, chce problematiku dvojakej kvality potravín prediskutovať na európskej úrovni. "Spolu s Maďarskom to predložíme ako iniciatívny bod, kde budeme informovať o našich laboratórnych výsledkoch a uvidíme, ako sa k tomu komisia postaví," uviedla Matečná. Zároveň dodala, že v testoch kvality potravín budú v spolupráci s ŠVPS naďalej pokračovať. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko pre dvojakú kvalitu potravín iniciovalo summit V4

Dolár oslabil oproti euru aj voči jenu

Nemecký štatistický úrad potvrdil medzikvartálny rast hrubého domáceho produktu krajiny.NEW YORK 23. februára (WebNoviny.sk) - Dolár vo štvrtok oproti euru oslabil. Pozitívnou správou pre euro bolo to, že nemecký štatistický úrad potvrdil medzikvartálny rast hrubého domáceho produktu krajiny v záverečnom štvrťroku vlaňajška o 0,4 percenta. Spoločná európska mena voči doláru stúpla na 1,0585 USD/EUR z úrovne 1,0568 USD/EUR, na ktorej uzavrela počas predchádzajúceho obchodovacieho dňa. Americká mena klesla aj oproti japonskému jenu, a to na 112,76 JPY/USD z hodnoty 113,12 JPY/USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár oslabil oproti euru aj voči jenu

Obchvat Žiliny na diaľnici D3 má byť odovzdaný na jeseň

Práce na výstavbe úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno v dĺžke 4,25 kilometra podľa Národnej diaľničnej spoločnosti pomaly finišujú. Súčasťou úseku je dvojrúrový tunel Považský Chlmec v dĺžke 2 218 metrov a estakáda ponad vodnú nádrž Hričov. BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno by mal byť sprístupnený motoristom na jeseň tohto roku. Ako Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vo štvrtok informovala, práce na stavbe obchvatu Žiliny v dĺžke 4,25 kilometra pomaly finišujú. Súčasťou úseku je dvojrúrový tunel Považský Chlmec v dĺžke 2 218 metrov a estakáda ponad vodnú nádrž Hričov. Diaľnica začína priamym napojením na už sprevádzkovaný úsek D1 Hričovské Podhradie - Žilina, Strážov. Následne premosťuje 1,4 km dlhou estakádou Hričovskú priehradu a potom vchádza do tunela Považský Chlmec. Estakáda stojí na 57 pilieroch, z nich 35 je vo vode. Tunel sa razil zo šiestich strán súčasne s pomocou 240 robotníkov a 35 strojov. Konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1 493 metrov "Estakáda žilinského obchvatu patrí k unikátnym stavbám predovšetkým svojimi technickými parametrami. Nosná konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1 493 metrov a realizuje sa použitím viacerých technológií súbežne - na pevnej skruži, na výsuvnej skruži a letmou betonážou s vozíkmi," priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Po krajoch estakády bude protihluková stena so stĺporadím zabezpečujúcim osvetlenie proti nárazu vtákov. "Technickými parametrami konštrukcie, navrhnutým postupom výstavby a celkovým estetickým stvárnením sa estakáda zaradila medzi výnimočné konštrukcie v celoeurópskom meradle," dodala hovorkyňa. Zhotoviteľ požiadal o predĺženie lehoty výstavby Úsek D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno je vo výstavbe od leta 2014 a pôvodne mal byť ukončený v júni tohto roku. Zhotoviteľ požiadal o predĺženie lehoty výstavby do septembra. Úsek stavia konzorcium stavebných spoločností EuroviaSK, a. s., Košice, Hochtief CZ, a. s., Praha a SMS, a. s., Banská Bystrica (predtým Stavby mostov Slovakia). Diaľnicu sa zaviazali postaviť na základe zmluvy z mája 2014 za 254,9 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (305,88 mil. eur vrátane dane). Výstavba úseku je financovaná najmä z peňazí Európskej únie a v menšej miere zo štátneho rozpočtu v rámci dvoch programových období, a to z operačných programov Doprava 2007 - 2013 a Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020. Po dobudovaní úseku D3 by mali motoristi v porovnaní s jazdou po súbežných cestách prvej triedy ušetriť tri a pol minúty. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obchvat Žiliny na diaľnici D3 má byť odovzdaný na jeseň

Ropa zlacnela, nedarilo sa ani drahým kovom

Zlato zlacnelo o 5,60 USD, cena striebra sa znížila o päť centov.NEW YORK 23. februára (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v stredu oslabili. Ľahká americká ropa si pohoršila o 74 centov, čiže o 1,4 percenta a uzavrela na úrovni 53,59 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zlacnela o 34 centov na 55,84 USD za barel. Cena vykurovacieho oleja sa tiež znížila, a to o jeden cent na úroveň 1,63 USD za galón. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu však vzrástla o 2 centy na 1,51 USD za galón. Drahým kovom sa nedarilo. Zlato zlacnelo o 5,60 USD a uzavrelo na úrovni 1 233,30 USD za uncu. Cena striebra sa znížila o 5 centov na hodnotu 17,95 USD za uncu. (1 EUR = 1,0513 USD) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ropa zlacnela, nedarilo sa ani drahým kovom

Obchodujete s cudzími menami? Pozor na riziká a straty

Národna banka Slovenska zaznamenáva zvýšený dopyt po obchodovaní s cudzími menami. Upozorňuje však, že platformy, na ktorých sa tieto obchody realizujú, často nespĺňajú zákonné požiadavky.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Obchodovanie s cudzou menou je vysoko rizikové a môže znamenať významné finančné straty. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska (NBS), ktorá v poslednom období zaznamenáva zvyšujúci sa dopyt po obchodovaní s peňažnými prostriedkami v cudzej mene a s rôznymi derivátmi na cudzie meny. Všeobecne sú tieto obchody známe pod pojmom Forex, čo je odvodené od anglického výrazu Foreign Exchange. Sľubujú vysoké zhodnotenie a garantovaný výnos Obchodovanie na trhu Forex sa totiž podľa centrálnej banky väčšinou uskutočňuje na internetových platformách, ktoré často nespĺňajú zákonné požiadavky. Subjekty prevádzkujúce tieto platformy sľubujú vysoké zhodnotenie investície alebo dokonca garantovaný výnos. Odporúčame: Pozor na spoločnosť Questra, varuje Národná banka Slovenska "Vo väčšine prípadov spotrebiteľ dostáva spočiatku od subjektu výnosy, ktoré navodzujú dojem, že obchodovanie je úspešné. Následne je od spotrebiteľa vyžiadaná ďalšia investícia vo väčšom objeme, pri ktorej už dochádza k značnej finančnej strate a účet spotrebiteľa sa zablokuje až do momentu, kým nepošle ďalšie peniaze na vykrytie strát," opisuje zaznamenané prípady centrálna banka. V niektorých prípadoch už spotrebiteľ ani nie je schopný nadviazať so subjektom žiadny kontakt. V prípade nejasností kontaktujte centrálnu banku NBS preto upozorňuje, že subjekty ponúkajúce takúto formu investície musia spĺňať viacero zákonných povinností, medzi ktoré patria okrem iného aj dôkladné informovanie spotrebiteľa o povahe a rizikách investície. "NBS odporúča nevstupovať do takejto investície, ak má spotrebiteľ pocit, že ponúkanému produktu na základe poskytnutých informácií nerozumie," konštatuje centrálna banka. Zároveň vyzýva verejnosť, aby v prípade akýkoľvek nejasností a otázok o subjektoch, ktoré ponúkajú možnosť obchodovať na trhu Forex priamo kontaktovali NBS, a to aj v prípade, ak sa tento subjekt preukazuje povolením z iného členského štátu Európskej únie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obchodujete s cudzími menami? Pozor na riziká a straty

Dolár stúpol voči euru, ale oslabil oproti jenu

Američania v januári napriek rastu úrokov pri hypotekárnych úveroch nakupovali staršie domy najrýchlejším tempom od roku 2007.NEW YORK 22. februára (WebNoviny.sk) - Dolár v stredu stúpol oproti spoločnej európskej mene. Pozitívnou správou z ekonomiky USA bolo to, že Američania v januári napriek rastu úrokov pri hypotekárnych úveroch nakupovali staršie domy najrýchlejším tempom od roku 2007. Predaj starších domov v USA minulý mesiac posilnil o 3,3 percenta, informovalo americké Národné združenie obchodníkov s nehnuteľnosťami (NAR). Dolár oproti euru posilnil na 1,0512 USD/EUR z utorkovej uzatváracej úrovne 1,0547 USD/EUR. Americká mena však oslabila voči japonskému jenu, a to na 113,15 JPY/USD z hodnoty 113,58 JPY/USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár stúpol voči euru, ale oslabil oproti jenu

Skupina VÚB ukončila rok 2016 so skvelým obchodným výsledkom

BRATISLAVA 22. februára 2017 (WBN/PR) - Skupina VÚB, člen medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, spustila vlani viacero projektov v oblasti retailového i korporátneho bankovníctva, vďaka ktorým sa jej podarilo dosiahnuť výrazný rast úverov i vkladov. "Teší ma, že počas roku 2016 sme úspešne reagovali na nové výzvy bankového sektora, a to tak v zmysle makroekonomických podmienok, ako aj regulačného rámca. Spustili sme viacero projektov v retailovom aj korporátnom segmente, ktoré klienti ocenili. Náš proaktívny prístup priniesol 17,5 %-ný rast úverov a 11,8 %-ný rast vkladov," uviedol Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB. Ku koncu decembra dosiahol celkový objem úverov 10,7 mld. eur (17,5 % medziročne) a objem vkladov vďaka rastu 11,8 % dosiahol úroveň 9,6 mld. eur. VÚB dosiahla prevádzkové výnosy vo výške 555,8 mil. eur, vrátane jednorazového príjmu spojeného s VISA transakciou, čo predstavovalo medziročný nárast o 0,5 %. Celkové prevádzkové náklady vzrástli vďaka odvodom spojeným s reguláciou a personálnym nákladom o 3,4 % na 273,4 mil. eur. Skupina VÚB tak vytvorila prevádzkový zisk vo výške 282,4 mil. eur (-2,1 %) a čistý zisk 156,8 mil. eur (-4,3 %). Kapitálová primeranosť VÚB je stále silná. V decembri 2016 skupina VÚB dosiahla kapitálovú primeranosť 17,18 %, čím splnila minimálnu úroveň primeranosti stanovenú Národnou bankou Slovenska. K 31.12.2016 do skupiny VÚB patrí VÚB banka a jej 100%-né dcérske spoločnosti Consumer Finance Holding, VÚB Factoring a VÚB Leasing. Skupina z konsolidovaného hľadiska taktiež zahŕňa i VÚB Generali DSS (podiel 50%) O VÚB banke VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete prostredníctvom svojej siete bánk, priamych pobočiek a zastupiteľských kancelárií. Na Slovensku banka má 196 retailových pobočiek, 29 firemných pobočiek, 11 hypotekárnych centier a jednu pobočku v Českej republike.. O skupine Intesa Sanpaolo Intesa Sanpaolo patrí medzi vedúce bankové skupiny v eurozóne a je hlavným aktérom v Taliansku v oblasti retailového a firemného bankovníctva a správy aktív. Vďaka bohatej sieti pozostávajúcej z 4 000 pobočiek ponúka širokú škálu služieb 11,1 miliónu klientov v Taliansku. Zahraničné aktivity Skupiny Intesa Sanpaolo sú zamerané na strednú a východnú Európu, Stredný východ a severnú Afriku, kde pôsobí v 12 krajinách prostredníctvom retailových a komerčných bánk s približne 1 200 pobočkami a 7,9 miliónom klientov. Okrem toho medzinárodná sieť pôsobí v 29 krajinách, v ktorých poskytuje podporu firemným klientom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Skupina VÚB ukončila rok 2016 so skvelým obchodným výsledkom

Prezident podpísal zmeny v protischránkovom zákone

Necelý mesiac po účinnosti zákona o registri partnerov verejného sektora sa z jeho vecnej pôsobnosti vypúšťajú obchody Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity a Národnej banky Slovenska na medzinárodných trhoch. Prezident podpísal aj zmeny pri výmene informácií o daniach.BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Prvé zmeny v protischránkovom zákone, ktorý je účinný iba od 1. februára tohto roku, sa definitívne stanú realitou. Prezident SR Andrej Kiska v stredu podpísal novelu zákona o registri partnerov verejného sektora, ktorá vznikla na podnet rezortu financií. Pri príprave novej emisie štátnych bondov sa totiž zistilo, že aplikácia zákona na zahraničných investorov pri emisii štátnych dlhopisov na medzinárodnom trhu by mohla spôsobovať problémy. V konečnom dôsledku by to mohlo skomplikovať financovanie slovenského dlhu v zahraničí. Ministerskí pracovníci na to prišli pri príprave emisie, ktorá sa má uskutočniť už v marci, preto sa materiál prerokúval v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní. Protischránkový zákon je účinný od februára Novela, ktorú predkladalo ministerstvo spravodlivosti, tak z vecnej pôsobnosti zákona vylučuje obchody štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) súvisiace s riadením štátneho dlhu na medzinárodných trhoch. Zároveň sa z pôsobnosti zákona vypúšťajú aj niektoré obchody Národnej banky Slovenska (NBS). Ide o obchody, ktoré zase súvisia s výkonom menovej politiky eurozóny, ktoré centrálna banka realizuje na medzinárodných trhoch. Účinnosť novely zákona je stanovená dňom jej vyhlásenia v Zbierke zákonov. Protischránkový zákon, ktorý je účinný od 1. februára tohto roka, má zabezpečiť transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi. Zákon o registri partnerov verejného sektora upravuje pre firmy povinnosť zaregistrovať sa v registri partnerov verejného sektora. Okrem toho sú firmy povinné zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod. Podpísal aj novelu o medzinárodnej pomoci Prezident Andrej Kiska v stredu podpísal aj novelu zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Podľa nej budú musieť nadnárodné korporácie predkladať správy o svojom pôsobení v každej krajine Európskej únie, kde podnikajú. Novelou sa do slovenskej legislatívy transponuje smernica Európskej únie. Jej cieľom je podľa ministerstva financií zabezpečiť komplexnú a účinnú administratívnu spoluprácu medzi daňovými správami tým, že upravuje povinnú automatickú výmenu informácií. Novela nadobudne účinnosť 1. marca 2017. Materské spoločnosti nadnárodných skupín budú musieť podľa zákona zasielať finančnému riaditeľstvu príslušnej krajiny vybrané druhy informácií ako napríklad výšku výnosov, zisku pred zdanením, počet zamestnancov a ďalšie. Opatrenie sa bude dotýkať nadnárodných koncernov, ktorých ročný obrat je minimálne 750 mil. eur, čo podľa rezortu financií znamená, že by to malo mať minimálny dopad na slovenské materské spoločnosti. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prezident podpísal zmeny v protischránkovom zákone

Stovky ľudí nájdu prácu, Ficova vláda odklepla stimuly

Ministri schválili investičnú pomoc pre štyroch investorov, vzniknúť by malo 500 nových pracovných miest. BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Ministri v stredu odobrili štyri návrhy na poskytnutie investičnej pomoci. Na Slovensku by tak malo vzniknúť 500 nových pracovných miest. Konkrétne v Žiline, v Ladomerskej Vieske, Lučenci a v Betliari. Štyria investori plánujú preinvestovať 88,5 milióna eur. Od štátu požiadali poskytnutie investičných stimulov v objeme vyše 11 miliónov eur, z toho väčšinu vo forme daňových úľav. Franke Slovakia sa špecializuje na drezy Spoločnosť Franke Slovakia plánuje v Žiline vybudovať za takmer 27 miliónov eur nový podnik špecializujúci sa na výrobu farebných kuchynských drezov. Investor plánuje do nového podniku previesť všetkých zamestnancov z už existujúceho závodu. Súčasťou nových výrobných priestorov bude aj kompetenčné centrum, ktoré bude slúžiť na testovanie a vývoj materiálov, resp. dizajn drezov. Vďaka plánovanej investícií vznikne 240 nových pracovných miest, pričom minimálne 33 nových pracovných miest bude vytvorených v kompetenčnom centre, kde nájdu uplatnenie vysokošpecializovaní odborníci. Spoločnosť už požiadala štát o poskytnutie investičnej pomoci vo forme daňových úľav vo výške 3,9 milióna eur. V Ladomerskej Vieske, v okrese Žiar nad Hronom, plánuje spoločnosť Nemak rozšíriť svoju výrobu hliníkových odliatkov technológiou vysokotlakového odlievania. Investovať chce viac ako 59 miliónov eur. Vzniknúť by malo 210 nových pracovných miest. Investor chce od štátu pomoc vo forme daňových úľav v objeme 6,2 milióna eur. D&J Design plánuje stavať novú halu Spoločnosť D&J Design plánuje v Lučenci výstavbu novej haly na výrobu komponentov z dreva. Preinvestovať by mala firma dva milióny eur. Vzniknúť by malo 40 nových pracovných miest. Od štátu požiadala poskytnutie investičných stimulov v objeme 910 tisíc eur. Vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok 600 tisíc eur a vo forme úľavy na dani z príjmu 310 tisíc eur. Štát podporí aj investíciu spoločnosti FAFRÁK & FAFRÁK. Tá chce v rožňavskom okrese v obci Betliar rozšíriť za necelých 140 tisíc eur kapacitu v existujúcom podniku zameranom na piliarsku výrobu. Vzniknúť by malo desať pracovných miest. Investor požiadal o investičné stimuly vo výške 77 tisíc eur. Vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok 49 tisíc eur a vo forme príspevku na vytvorenie nového pracovného miesta 2 800 eur na jedno vytvorené nové pracovné miesto. Minister hospodárstva Peter Žiga po rokovaní vlády konštatoval, že ide o dve zásadné investície, a to v prípade spoločností Nemak a Franke. "Potom sú to investície, ktoré idú do najmenej rozvinutých regiónov. Je to v rámci akčného plánu, ktorý vláda robila minulý rok výjazdovými zasadnutiami a rokovaniami v regiónoch. Takýchto projektov budeme asi doručovať viac v rámci rokovaní vlády, pretože sme sa zaviazali k niečomu a snažíme sa posunúť aktivity investorov, motivovať ich, aby investovali aj v najmenej rozvinutých okresoch," povedal šéf rezortu hospodárstva. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Stovky ľudí nájdu prácu, Ficova vláda odklepla stimuly

Pellegrini chce podporiť tretí sektor sumou 250-tisíc eur

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu avizuje opatrenia na zvýšenie transparentnosti v oblasti čerpania eurofondov.BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu vypísal špeciálnu výzvu pre tretí sektor. Na podporu neziskových organizácií by tak malo ísť 250 tisíc eur. Projekt sa uskutoční v spolupráci so splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Martinom Giertlom, ktorý bude hlavným koordinátorom za neziskový sektor a spolu s Komorou mimovládnych neziskových organizácií preberá gesciu nad výberom neziskových organizácií a expertov. Informoval o tom v stredu na brífingu podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Pellegrini zároveň avizuje, že transparentnosť v oblasti čerpania eurofondov by sa mala zvýšiť. Podpredseda vlády absolvoval pred pár dňami pracovné rokovanie so zástupcami nadácie Zastavme korupciu, z ktorého vzišlo niekoľko návrhov. Tie by chcel postupne implementovať do praxe. Jedným z opatrení by malo byť náhodné prideľovanie hodnotiteľov pre jednotlivé výzvy. Zverejňovať by sa mali aj ich mená, aby každý kto mal projekt, či už úspešný alebo neúspešný, získal informáciu, kto tento jeho projekt hodnotil. "Zároveň sme sa dohodli na zvýšení kontrolných kapacít pre oblasť kontroly čerpania európskych fondov a bude navýšené personálne obsadenie na úrade vlády na odbore OLAF, ktorý práve robí kontrolu nad efektívnym využívaním štrukturálnych peňazí," povedal Pellegrini. Podpredseda vlády tiež pripomenul, že v parlamente je aktuálne zákon, ktorý zakotvuje povinnú menšinu štátu v riadiacich výboroch jednotlivých operačných programov. "To znamená, priamo zákon garantuje, že práve ostatní partneri, vrátane tretieho sektora, budú mať povinnú väčšinu pri rozhodovaní a riadení jednotlivých operačných programov," doplnil Pellegrini. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pellegrini chce podporiť tretí sektor sumou 250-tisíc eur

Ropa zdražela, cena zlata oslabila

Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu klesla o dva centy na 1,49 USD za galón.NEW YORK 22. februára (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v utorok posilnili. Ľahká americká ropa si prilepšila o 66 centov, čiže o 1,2 percenta a uzavrela na úrovni 54,06 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, zdražela o 48 centov na 56,66 USD za barel. Cena vykurovacieho oleja sa zvýšila o jeden cent na 1,64 USD za galón, ale veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu klesla o dva centy na 1,49 USD za galón. Drahým kovom sa v utorok nedarilo. Cena zlata sa znížila o 20 centov a uzavrela na úrovni 1 238,90 USD za uncu. Striebro si odpísalo tri centy a uzavrelo na hodnote 18 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ropa zdražela, cena zlata oslabila

Štát chce s budúcim majiteľom U.S. Steel viac rokovať

Podľa predsedu vlády Roberta Fica, štát možno bude žiadať od nového majiteľa miesto v kontrolných orgánoch spoločnosti. BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Štát bude chcieť hovoriť s prípadným novým majiteľom oceliarne U.S.Steel Košice o budúcej spolupráci. Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní koaličnej rady predseda strany Smer-SD a predseda vlády Robert Fico, štát v súčasnosti nevie reálne zabrániť americkým akcionárom v košickej oceliarni, ktorí sú jej jediným majiteľom, aby ju predali. Prípadnému novému majiteľovi však chce predseda vlády povedať, že štátu záleží na dobrej spolupráci. "Ak si podajú Američania ruku s nejakým novým majiteľom, budeme tam chcieť sedieť a hovoriť: chceme sa dohodnúť s vami na tomto, na tomto a na tomto. A možno aj budeme otvárať otázku: Pustíte nás do vnútra? Možno budeme chcieť mať niekoho v kontrolných orgánoch spoločnosti, budeme sa chcieť rozprávať s novým majiteľom, ako bude táto spoločnosť fungovať," povedal Fico. Odporúčame: Koalícia sa zhodla, štát musí byť v energetike silnejší V polovici februára sa podľa informácií televízie JOJ stretli na úrade vlády ministri a čínski a americkí zástupcovia firiem, ktoré figurujú pri predaji košických železiarní U.S. Steel. Hlavným bodom ich programu bol práve predaj železiarní. Rokovanie vtedy potvrdil na svojom facebookovom profile aj minister hospodárstva Peter Žiga. "Za vládu môžem potvrdiť, že naďalej platí prísľub, že vláda bude súčasťou rokovaní o predaji oceliarní. Budeme chrániť strategické záujmy Slovenska a košického regiónu a trváme na tom, aby sa v Košiciach bez ohľadu na vlastníka udržala zamestnanosť a zostala výroba ocele," napísal vtedy Žiga. Američania predávajú fabriku U.S. Steel Košice na východe Slovenska čínskemu gigantovi He Steel. Predaj košickej fabriky odštartoval koncom januára. Američania podpísali s čínskym koncernom memorandum o porozumení. Podpisom dokumentu vstúpili Číňania do procesu predaja. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Štát chce s budúcim majiteľom U.S. Steel viac rokovať

Koalícia sa zhodla, štát musí byť v energetike silnejší

Podľa dohody koaličných strán sa bude meniť regulačný zákon, zákon o strategických podnikoch a začalo sa pracovať na vytvorení štátneho energetického holdingu. BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Vládna koalícia sa dohodla na troch energetických témach. Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní koaličnej rady predseda strany Smer-SD a premiér Robert Fico, koalícia sa dohodla na novelách zákona o regulácii v sieťových odvetviach a zákona o strategických podnikoch, a na vzniku štátneho energetického holdingu. Novela regulačného zákona by mala hlavne oddeliť funkciu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) od predsedu Regulačnej rady. "V praxi to znamená, že šéf ÚRSO už nebude aj šéfom Regulačnej rady, ale budeme tu mať dvoch významných predstaviteľov tohto úradu," povedal Fico. Ministerstvo hospodárstva by už na marcovú schôdzu parlamentu malo predložiť novelu regulačného zákona. Odporúčame: SaS podala pre vysoké ceny energií ďalšie trestné oznámenie Žiga: Za zvyšovanie cien je zodpovedný Holjenčík, nikto iný Vládna koalícia tému energetiky ešte neuzavrela Štát chce využívať predkupné práva v energetických spoločnostiach "Do novelizácie zákona navrhne ministerstvo aj ďalšie opatrenia, ktoré zabezpečia, že bude vláda podrobnejšie informovaná o rozhodnutiach regulačného úradu pri plnom rešpektovaní nezávislosti tohto úradu," doplnil Fico. Zároveň dodal, že o novom šéfovi ÚRSO a novom šéfovi Regulačnej rady, ktorá pôsobí na úrade ako odvolací orgán, bude koalícia rokovať, až keď novela regulačného zákona prejde na marcovej parlamentnej schôdzi prvým čítaním. Koalícia sa zhodla na posilnení pozície štátu v energetickom sektore, a to cez novelu zákona o strategických podnikoch a prostredníctvom vytvorenia štátneho energetického holdingu. "V novelizácii zákona o strategických podnikoch chceme podstatne viac zvýrazniť úlohu štátu, pokiaľ ide o naše postavenie v tých podnikoch, kde má štát ešte nejaké podiely a rovnako nastaviť do budúcnosti, ako sa štát bude správať pri nakladaní s týmito podielmi," povedal Fico. Doplnil, že štát chce vo väčšej miere využívať predkupné práva pri prípadnom predaji podielov v energetických spoločnostiach. "Všade tam, kde budeme môcť vložiť nohu, tak tak urobíme. Využijeme každú jednu príležitosť na to, aby bol štát v energetike silnejší," zdôraznil premiér. Predseda vlády je presvedčený, že štát nájde na prípadné spätné odkupovanie akcií v energetike potrebné financie. "Ak príde možnosť investovať niekde 300, 400, 500 miliónov a bude to znamenať posilnenie štátu v energetickom sektore, tak si myslíme, že to stojí za to, lebo v krátkodobom horizonte nám to vráti podstatne viacej peňazí, ako do toho investujeme v danom okamihu," uviedol Fico. Dohodli sa na založení štátneho energetického holdingu Lídri koaličných strán sa definitívne dohodli na založení štátneho energetického holdingu. Podľa predsedu vlády holding by mal byť prejavom posilňovania štátu v energetickom odvetví. "Dohodli sme sa, že na takomto holdingu ideme pracovať. Chceme dať dohromady všetky podiely, ktoré ešte má štát v energetických podnikoch," konštatoval predseda vlády, podľa ktorého prijatie novely regulačného zákona, zákona o strategických podnikoch a vytvorenie energetického holdingu by sa malo udiať v čo najkratšom možnom čase. Predseda strany Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár je pri vytváraní energetického holdingu opatrný. Konečné slovo, akú bude mať holding podobu, bude mať podľa neho novovytvorená expertná skupina. "Sú tu totiž pozitívne ale aj negatívne dopady. Musíme veľakrát merať a možno raz rezať. Musíme napríklad vyriešiť také problémy, ako je to v prípade Transpetrolu, ktorý keby sa dostal pod energetický holding, tak vieme, že tam tie záujmy ruskej strany môžu skrížiť záujmy slovenskej strany," konštatoval Bugár. Predseda strany SNS a predseda parlamentu Andrej Danko na tlačovej besede zdôraznil, že vláda bude musieť okrem dohodnutých tém taktiež nanovo nastaviť dividendovú politiku v energetických spoločnostiach. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Koalícia sa zhodla, štát musí byť v energetike silnejší

Spoločná európska mena klesla voči doláru

Dolár posilnil aj voči japonskému jenu. NEW YORK 21. februára (WebNoviny.sk) - Euro v utorok oproti doláru oslabilo, hoci zotavovanie hospodárstva 19-člennej eurozóny sa podľa prieskumu agentúry IHS Markit vo februári zrýchlilo a aktivita v ekonomike posilňuje najrýchlejším tempom za takmer šesť rokov. Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý agentúra zostavuje, vo februári stúpol na úroveň 56 bodov z januárových 54,4 bodu. Spoločná európska mena však oproti doláru oslabila na 1,0543 USD/EUR z úrovne 1,0607 USD/EUR, na ktorej uzavrela počas predchádzajúceho obchodovacieho dňa. Dolár posilnil aj voči japonskému jenu, a to na 113,62 JPY/USD z hodnoty 112,93 JPY/USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spoločná európska mena klesla voči doláru

Premiér Fico trhaním faktúr podľa SaS oklamal ľudí

Predseda vlády Robert Fico mal podľa Richarda Sulíka oklamať odberateľov tým, že im radil roztrhať zvýšené januárové a februárové faktúry za energie, ktoré zostali v platnosti.BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Predseda vlády Robert Fico oklamal trhaním faktúr za energie ľudí. Myslí si to strana Sloboda a Solidarita (SaS). Podľa predsedu liberálov Richarda Sulíka budú musieť odberatelia zaplatiť za január a február zvýšené faktúry. "Robert Fico zase oklamal množstvo ľudí. Došlo až k trestnému činu, keď ich navádzal na neplatenie faktúr. Dnes môžeme lepiť faktúry naspäť. Občania musia zaplatiť vyššie ceny za energie, lebo sľubovaná zmena jednoducho neplatí," povedal na utorňajšej tlačovej besede Sulík. Odporúčame: SaS podala pre vysoké ceny energií ďalšie trestné oznámenie Žiga: Za zvyšovanie cien je zodpovedný Holjenčík, nikto iný Vládna koalícia tému energetiky ešte neuzavrela Podľa SaS to, že odberatelia musia zaplatiť januárové a februárové faktúry za energie, potvrdil aj samotný Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten totiž informoval na svojej stránke, že nové cenové rozhodnutia na úrovni minulého roku budú platiť až od marca. "Chaos v energetike pokračuje. Predseda vlády dával občanom nereálne sľuby. A podľa nás ani od marca nebudú energie lacnejšie," myslí si tímlíder pre energetiku strany SaS Karol Galek. Celá vec by sa dala podľa neho zvrátiť, ak by zasiahla vláda mimoriadnym opravným prostriedkom. "Vláda by mohla zákonom rozhodnúť, že ceny od nového roka zostávajú na minuloročnej úrovni dovtedy, pokiaľ sa nevydajú nové cenové návrhy," konštatoval Galek s tým, že v najbližších dňoch čaká nepríjemné prekvapenie aj odberateľov plynu, ktorí počas januára a februára prekročili svoje limity odberu, a ktorým budú následne vyrúbené niekoľkonásobne vyššie pokuty za vyšší odber plynu. Ku kritike predsedu vlády, ktorý odberateľom energií radil trhať faktúry, sa v utorok pridal aj šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič. Premiér podľa neho totiž využíva lož ako pracovnú metódu. Výsledkom posledných krokov vlády podľa Matoviča bude iba to, že "podvod" na cenách energií nebude platiť celý rok, ale iba prvé dva mesiace. "Ak ľudia dobromyseľne roztrhali faktúry, tak dnes ich budú musieť hľadať v koši. Robert Fico bude od nich chcieť, aby za tieto prvé dva mesiace zaplatili. Toto je Kocúrkovo, chaos, cirkus a bordel," dodal. Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní koaličnej rady predseda vlády Robert Fico, regulačný úrad ho informoval, že staronové cenové rozhodnutia pri elektrine a vode budú spätne uplatňovať od 1. januára tohto roka. "Znamená to, že nedochádza tu k žiadnym zmätkom, ktoré tu neustále vyvoláva pán Sulík, pán Matovič a im podobní. To čo bolo sľúbené, je aj dodržané. Vrátili sme sa k cenovej relácii z roku 2016," uviedol Fico. Jeho slová potvrdil ešte pred začiatkom tlačovej besedy po skončení koaličnej rady aj samotný regulátor. "Všetky cenové rozhodnutia, ktoré úrad vydá, regulované subjekty uplatňujú od 1.januára 2017," uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Premiér Fico trhaním faktúr podľa SaS oklamal ľudí

Systém starostlivosti o ženu a bábätká je zlý, tvrdia sestry

Pôrodné asistentky vykonávajú v súčasnosti svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde sú podľa komory ich autonómia v rozhodovaní a uplatňovanie kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzené. BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) žiada ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby dopomohol k tomu, aby sa pôrodné asistentky mohli starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach aj na Slovensku. Komora víta aktivity europoslankyne Jany Žitňanskej, ktorá oslovila ministra s návrhom na zvýšenie individuálnej starostlivosti pôrodných asistentiek o rodičky, ako aj rozhodnutie zdravotnej poisťovne Union, ktorá sa ako prvá rozhodla uzatvárať zmluvy s pôrodnými asistentkami. Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová v utorok na tlačovej konferencii poukázala na to, že na Slovensku je zle nastavený celý systém starostlivosti o ženu a novorodencov. Ako pokračovala, založený je na filozofii, že tehotenstvo je choroba. "Naše ženy nemajú možnosť, aby sa o nich a o ich dieťa po prepustení z pôrodnice starala ich pôrodná asistentka, pretože také pôrodné asistentky ani v súčasnosti nemáme. Systém je nastavený na lekársku starostlivosť, nepraje pôrodným asistentkám, nepraje podpore materských kompetencií," konštatovala Lazorová. Pôrodné asistentky vedia byť nápomocné aj inde Šéfka komory dodáva, že pôrodné asistentky vedia byť nápomocné nielen počas tehotenstva, pri samotnom pôrode v zdravotníckom zariadení, ale vedia zabezpečiť aj starostlivosť o ženu a novorodenca po prepustení z nemocnice. Podľa Lazorovej v každej z krajín Európskej únie pôrodné asistentky môžu vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu, zdravotné poisťovne im ju aj v plnom rozsahu preplácajú, len na Slovensku to nefunguje napriek tomu, že na to pôrodné asistentky dlhodobo upozorňujú. "Pôrodným asistentkám v žiadnom prípade nejde o to, aby sme nahradili gynekológov či pediatrov, chcú sa len starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach tak, ako to rodičky požadujú," dodala Lazorová. Podľa vyhlášky môže pôrodná asistentka poskytovať samostatne predkoncepčnú a prenatálnu starostlivosť, starostlivosť počas pôrodu a starostlivosť po pôrode ženám aj ich deťom. Pôrodné asistentky však vykonávajú v súčasnosti svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde sú ich autonómia v rozhodovaní a uplatňovanie kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzené. Víziou je asistentka ako samostatný poskytovateľ starostlivosti "Víziou pôrodnej starostlivosti na Slovensku je pôrodná asistentka ako samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v pôrodnej asistencii. Pôrodné asistentky sa musia spoločensky, politicky a profesionálne prezentovať, aby boli schopné intenzívne prinášať zmeny, zlepšovať sa vo vzdelávaní a praxi a poskytovať tak služby verejnosti a základným objektom pôrodnej asistencie - žene, dieťaťu, rodine," zdôraznila viceprezidentka SK SaPA pre pôrodné asistentky Adriana Nemčoková. Podľa členky Rady pôrodných asistentiek SK SaPA Drahomíry Korpovej na Slovensku stúpa záujem tehotných žien a šestonedieľok o poskytovanie zdravotnej starostlivosti pôrodnou asistentkou v domácom prostredí. "Pôrodné asistentky pri svojich návštevách tehotných žien a šestonedieľok vedia rozpoznať príznaky patologických stavov a odporučiť včas návštevu lekára na ambulancii. Poskytujú ženám informácie, ako zvládať situácie súvisiace s náročným obdobím tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ich činnosť je teda zároveň preventívna," dodala Korpová. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že ministerstvo finalizuje úpravu kompetencií sestier a pôrodných asistentiek v úzkej spolupráci s komorou. "Snažíme sa, aby pôrodné asistentky boli čo najbližšie k budúcim mamičkám, ale aj mamičkám po pôrode. V rámci pracovných skupín diskutujeme aj o možnostiach úhrady so zdravotnou poisťovňou," uzavrela Eliášová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Systém starostlivosti o ženu a bábätká je zlý, tvrdia sestry

Remišová o predražení kompy zavádza, bránia sa vodohospodári

Vodohospodárska výstavba vyhlásila minulý týždeň nové medzinárodné verejné obstarávanie na zabezpečenie verejnej dopravy medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica. BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Tvrdenia poslankyne strany OĽaNO-NOVA Veroniky Remišovej, že nový tender na zabezpečenie verejnej dopravy medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica neukončí predraženú prevádzku kompy, považuje štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) za zavádzajúce. Stanovisko VV poskytla agentúre SITA vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Stela Ištvánfyová. Ako v pondelok vo vyhlásení upozornila Remišová, predpokladaná hodnota zákazky je ešte o 165-tisíc eur ročne vyššia ako súčasná prevádzka kompy. Súkromný dopravca v súčasnosti kompu prevádzkuje za 1 826 443 eur s DPH ročne, čo je o 1,3 milióna viac, ako keď kompu prevádzkoval štátny podnik. Hodnota novej zákazky vo verejnom obstarávaní je stanovená na 1 992 000 eur s DPH ročne. Odporúčame: OĽaNO-NOVA opäť kritizuje kompu, nový tender je ešte drahší Nerozumejú, z akých čísiel vychádza "Vodohospodárska výstavba sa ohradzuje voči tvrdeniam Veroniky Remišovej. Nerozumieme, z akých čísiel pri svojich hypotézach vychádza," uvádza sa v stanovisku VV, podľa ktorého Remišová porovnáva nezáväznú predpokladanú sumu so sumou vysúťaženou. Remišová sa tiež podľa stanoviska nezaoberá skutočnosťou, že sa o tretinu navýšila kapacita kompy a zlepšili technické parametre. VV ubezpečila, že cieľom novej súťaže je zabezpečenie nižšej ceny a vyššieho komfortu obyvateľov dotknutých obcí, pričom vyjadrila presvedčenie, že Remišová po vyhodnotení súťaže svoje vyjadrenia prehodnotí. Kompu medzi Vojkou a Kyselicou prevádzkuje od júla 2015 firma Ponton City, pričom opozícia už vtedy ostro kritizovala netransparentnosť a predraženie tendra na prevádzku kompy. Vtedajší minister životného prostredia Peter Žiga čelil v decembri 2015 pre túto kauzu odvolávaniu v parlamente. Vodohospodárska výstavba vyhlásila minulý týždeň nové medzinárodné verejné obstarávanie na zabezpečenie verejnej dopravy medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica. Zmluva so spoločnosťou Ponton City po úspešnom uskutočnení tendra zanikne. Kvocera očakáva hlavne zníženie nákladov Generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Daniel Kvocera od verejného obstarávania očakáva hlavne zníženie nákladov s lepšími službami. "Čas uzatvorenia zmluvy skracujeme z 15 rokov na päť rokov, a teda bude možné po piatich rokoch vypísať nové verejné obstarávanie. Vysúťažená cena bude pevná a nebude sa meniť v závislosti od cien za pohonné látky," povedal Kvocera. Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom svojho hovorcu Tomáša Ferenčáka vyhlásilo, že nezasahuje do priebehu medzinárodného tendra. Envirorezort má podľa neho len dve požiadavky. Aby sa verejné obstarávanie uskutočnilo otvorene a transparentne a aby bola verejnosť v čo najväčšej miere informovaná. Druhá podmienka je, aby výsledok verejného obstarávania rešpektoval novú dopravnú situáciu a umožnil nové technické riešenie dopravnej situácie na Žitnom ostrove, ktoré nebude závislé od poveternostných podmienok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Remišová o predražení kompy zavádza, bránia sa vodohospodári

Recept dňa

Guľky plnené rumovou plnkou

100 g strúhanej čokolády
100 g práškového cukru
50 g mletých orechov
1 ČL rumu
1 bielok

Plnka:
20 g masla
30 g vanilkového cukru
1 varený žĺtok
1 PL rumu

Z čokolády, cukru, mletých orechov, bielku a rumu vypracujte tuhú hmotu. Malý kúsok plnky obaľujte touto čokoládovou hmotou. Potom guľku obaľte v strúhanej čokoláde. Ak sa hmota lepí, dajte ju do chladu.
Plnka: Maslo vymiešajte s cukrom, postrúhaným žĺtkom a rumom.

Dobrá rada

Proti bolestiam hlavy

sa osvedčili ako účinné prostriedky éterického oleja. Buď medovkový alevo mätový olej. Niekoľko kvapiek vtieraných do spánkov, na čelo a šiju pôsobí často až zázračne. Pri bolestiach v zátylku pomáha cibuľový zábal. Jednu surovú cibuľu nakrájajte na plátky, položte ich na zátylok, pri kryte šatkou a spevnite šálom.

Stavebník

Interiérový detox: Chromoterapia

Povedzme si viac o účinkoch farieb na naše vnímanie a život. Sedem dúhových farieb, ktoré sú obsiahnuté v bielom svetle, majú veľký vplyv na náš telesný a duševný stav. Farby sú teda rozličné formy bieleho svetla, ktoré v sebe zjednocuje všetkých sedem farieb dúhy.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Leopoldov-Červenék, Koplotovce, Madunice, Malženice, Pečeňady, Trakonice, Tepličky, Žltkovce,
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang